Connect with us

Dünya

88 PROJEYE 780 MİLYON AVRO DESTEK

Haber

on

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Avrupa Birliği ile birlikte yürüttükleri Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı IPA kapsamında Rekabetçi Sektörler Programı’nı uyguladıkları belirterek program kapsamında 88 projeye 780 milyon Avro destek sağladıklarını açıkladı.

Bakanlık olarak IPA kapsamındaki hiçbir programın erişemediği kadar fazla sektöre destek olduklarını kaydeden Bakan Varank, “Önümüzdeki dönemde AB fonlarının kullanımı çok daha rekabetçi bir ortamda gerçekleşecek. Artık sadece ülke içinde değil, uluslararası düzeyde de yarışacağız.” dedi.

Bakan Varank, Rekabetçi Sektörler Programı Tecrübe Paylaşımı ve Ağ Oluşturma Çalıştayı’na katıldı. AB Türkiye Delegasyonu Mali İşbirliği Başkanı Andre Lys’in da yer aldığı etkinlikte Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcıları Çetin Ali Dönmez ve Mehmet Fatih Kacır’ın yanı sıra; TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin ve Bilişim Vadisi Genel Müdürü Ahmet Serdar İbrahimcioğlu ile Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Naci İnci de hazır bulundu.

Kamu, akademi ve iş dünyasından isimlere seslenen Bakan Varank, konuşmasında şunları kaydetti:

DESTEK SİTEMİNİN ÖNEMLİ AYAĞI: Ulusal kaynakların yanında, uluslararası kaynakları da aktif olarak kullanıyoruz. Bunların başında, AB ile birlikte yürüttüğümüz Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı- yani IPA geliyor. IPA kapsamında Rekabetçi Sektörler Programı’nı uyguluyoruz ve Programı destek sistemimizin önemli bir ayağı olarak görüyoruz. Bu kapsamda bugüne kadar 88 projeye 780 Milyon Avro destek sağladık.

YENİ PROGRAMLARA TALİBİZ: Önümüzdeki dönemde, Ufuk Avrupa’ya ek olarak, Dijital Avrupa, Yatırım Avrupa gibi programlara da talibiz ve müzakere süreçlerine başladık. Bunları da düşündüğümüzde, IPA projelerinin bir bürokratik sarmal içinde kaybolup gitmesini istemiyoruz. Biz bu konuda üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazırız. AB tarafından da bu manada iş birliklerini artıracak adımlar bekliyoruz.

BÖLGELER ARASI GELİŞMİŞLİK: IPA programının birinci döneminde, bölgeler arası gelişmişlik farklılıklarını azaltarak bölgelerin rekabet güçlerini artırmayı ana hedef olarak belirlemiştik. Bu dönemde Hatay’dan Rize’ye, Van’dan Kastamonu’ya 43 şehrimizde toplam 520 milyon Avro bütçeli 46 projeyi hayata geçirdik. İkinci dönemde ise dış ticaret dengesi ile istihdama katkı sağlayan, ülkemizin küresel değer zincirlerindeki yerini yükseltmeyi hedefleyen proje fikirlerine öncelik verdik. Bu dönemde de yaklaşık 260 Milyon Avro bütçeli 42 projeyi destekledik.

AŞIDAN OTONOM ARAÇLARA KADAR: Bunların arasında aşı ve ilaç geliştirmeden, otonom araçlara, dijital oyun sektöründen biyo-yakıt elde edilmesine, kanserle mücadeleden sanayimizin dijital dönüşümüne kadar çok çeşitli alanlardaki projeler yer alıyor. Bu noktada Rekabetçi Sektörler Programının önemli bir özelliğinden bahsetmemiz gerektiğine inanıyorum. Bakanlık olarak IPA kapsamındaki hiçbir programın erişemediği kadar fazla sektöre destek oluyoruz.

SU YOSUNUNDAN BİYOBAZLI ÜRÜN: Örneğin, Boğaziçi Üniversitesi ile gerçekleştirdiğimiz “Biyoekonomi Odaklı Kalkınma için Entegre Biyorafineri” projesi. 2020 yılında başlayan 5,5 Milyon Avro bütçeli bu projeyle su yosunlarından ihracat potansiyeli yüksek biyo-bazlı ürünler üretilecek. Sıfır atık hedefi ile kurulan bu tesis Türkiye ve Avrupa’nın ilk karbon-negatif entegre biyorafinerisi olacak. Geliştirilecek biyoyakıtlar, petrol ve petrol ürünlerine olan bağımlılığının azaltılmasına katkıda bulunacak. İnşallah aralık ayında tesisimizin açılışını gerçekleştirmeyi planlıyoruz.

TECRÜBE PAYLAŞIMI ÖNEMLİ: Önümüzdeki dönemde AB fonlarının kullanımı çok daha rekabetçi bir ortamda gerçekleşecek. Artık sadece ülke içinde değil, uluslararası düzeyde de yarışacağız. Bu nedenle hali hazırda biten ve devam eden projelerde edindiğimiz tecrübeyi yaygınlaştırmamız ve daha ileriye taşımamız önemli.

AVRUPA YEŞİL MUTABAKATI

Çalıştayda bir konuşma yapan AB Türkiye Delegasyonu Mali İşbirliği Başkanı Andre Lys, Avrupa Yeşil Mutabakatının iddialı hedefleri olduğunu belirterek “Pandemi bize gösterdi ki yenilikçi teknoloji ve uluslararası iş birliği önümüzdeki sağlık ve iklim krizlerini aşmada bizim en büyük araçlarımız olacak ve bizi sürdürülebilir büyümeye taşıyacak.” dedi.

TEŞEKKÜR VE TEBRİK

AB olarak hem Türk özel sektörünün hem de kamunun mutabakata olan ilgisinin kendilerinde mutluluk yarattığını vurgulayan Lys, “Çünkü doğamızı paylaşıyoruz ve bunu gelecek nesillere temiz bir şekilde bırakmamız gerekiyor. Türkiye’ye Yeşil Mutabakat Eylem Planını imzaladıkları için teşekkür ediyoruz ve tabii ki Paris Anlaşmasını Meclisten geçirdiğiniz için de tebrik ediyoruz çünkü bu ikisi birbirini tamamlayan şeyler.” diye konuştu.

Lys, Rekabetçi Sektörler Programı’nın AB- Türkiye ilşkilerini en iyi noktalara getireceğini ve daha yeşil bir ekonomiye ulaştıracağını bildirerek programın dijital ve yeşil dönüşüme önemli katkılar sağladığını vurguladı.

Çalıştayda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Mustafa Erdoğan ile Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı Mali İşbirliği ve Proje Uygulama Genel Müdürü Bülent Özcan da birer konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından Bakan Varank, şu projelere ve temsilcilerine plaket verdi:

1- Gıda Sektörü Anadolu Teknoloji Platformu Projesi (INNOFOOD) –

TÜBİTAK MAM Gıda Enstitüsü tarafından yürütülüyor.

Proje temsilcisi TÜBİTAK Başkan Yardımcısı ve MAM Başkan Vekili Prof.Dr Ahmet YOZGATLIGİL

2- Bursa’dan Kompozit Malzeme ve Teknik Tekstil Prototip Üretim ve Uygulama Merkezi Yürütücüsü Bursa Ticaret ve Sanayi Odası.

Proje Temsilcisi, Operasyon Koordinasyon Birimi Direktörü Prof.Dr Mehmet KARAHAN

3- Sinop’tan Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen Sinop’ta Temel Sektörlerin Rekabet Edebilirliğinin Geliştirilmesi Projesi.

Proje Temsilcisi, Operasyon Koordinasyon Birimi Yöneticisi Halil İbrahim KIRLI

4- Tekirdağ’dan Trakya’nın Verimli KOBİ’leri.

Trakya Kalkınma Ajansı tarafından yürütülüyor.

Proje temsilcisi Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut ŞAHİN

5- Akıllı Teknolojiler Tasarım, Geliştirme ve Prototipleme Merkezi (STEDEC).

Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi tarafındn yürütülüyor.

Proje temsilcisi, Proje yöneticisi Dr. Barış Samim NESİMİOĞLU

6- KOSGEB tarafından yürütülen Gaziantep Bölgesel Endüstriyel Tasarım ve Hibrit Modelleme Merkezi Projesi (GETHAM).

Proje temsilcisi, GETHAM Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkan Yardımcısı Sinan BAY

7- “Kahramanmaraş altın ve Mücevherat Merkezi”

Kahramanmaraş Kuyumcular Odası tarafından yürütülüyor.

Proje temsilcisi Kahramanmaraş Kuyumcular Odası Başkanı Hacı Mustafa ÖZ

8- KOVID-19’a Karşı Bilimsel Yanıt.

TÜBİTAK ve Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) tarafından yürütülüyor.

Proje temsilcisi TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan MANDAL ve TÜSEB Başkan Yardımcısı Doç.Dr.Rabia ÇAKIRKOÇ

9- ODTÜ Dijital İnovasyon Merkezi.

Proje Temsilcisi, ODTU Biltur Merkezi Başkan Yardımcısı Prof.Dr Gözde BAZDAĞI AKAR

10- Orta Doğu Teknik Üniversitesi Oyun, Giyilebilir Teknolojiler ve Yeni Nesil Filmler: Yaratıcı Endüstriler Aracılığı ile Ekonomik Kalkınma.

Proje Temsilcisi, ODTÜ Tasarım Araştırma İnovasyon Ön Modelleme ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr Arzu GÖNENÇ SORGUÇ

11- Ankara Üniversitesi Yenilikçi Teşhis ve Tedavi Ürünleri Geliştirme Merkezi (AnkaTheraHub). Proje Temsilcisi, Ankara Üniversitesi Kanser

Araştırma Enstitüsü Başkanı ve AnkaTheraHub Proje Yöneticisi Prof.Dr. Hakan AKBULUT

12- Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü, Türkiye’de Akıllı Uzmanlaşma Stratejilerinin Geliştirilmesi ve Uygulanması İçin Kapasite Artırımı

Teknik Yardım Projesi (CEDIS3).

Proje temsilcisi Kalkınma Ajansları Genel Müdür Yardımcı Ahmet ŞİMŞEK

13- OSTİM Teknopark Teknoloji Geliştirme Bölgesi Yönetici A.Ş. Zirveye Tırmanmadan Önceki Son Durak: Mantar Kültivasyon ve Teknoloji

Ticarileştirme Merkezi.

Proje Temsilcisi, Operasyon Koordinasyon Birimi Yöneticisi Cihan Akın GÜRSOY

14- ALUTEAM: Alüminyum Sanayisinin Dijital Dönüşümü için Ortak Araştırma Merkezi.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi tarafından yürütülüyor.

Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Zühtü Hakan AKPOLAT

15- Sanayi 4.0 Yetkinlik Merkezi Kurulması ile Türkiye’de KOBİ’erin Dijital Dönüşümü.

Beyaz Eşya Yan Sanayiciler Derneği’nin (BEYSAD) yürütücüsü olduğu bir proje.

Proje temsilcisi, BEYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Burak ÖZAYDEMİR

16- Doğrudan Dijital Üretim Platformu (DiMAP).

Sabancı Üniversitesi tarafından yürütülüyor.

Proje Akademik Direktörü Doç.Dr. Taner TUNÇ

17- Tasarımdan Üretime: Hazır Giyim Sektörünün Dijital Dönüşümü.

İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) tarafından yürütülüyor.

Proje temsilcisi İHKİB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa GÜLTEPE

18- IDEA4ISTANBUL (İstanbul Endüstriyel Tasarım Merkezi Projesi).

İstanbul Sanayi Odası yürütüyor.

Proje temsilcisi İSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sadık Ayhan SARUHAN

19- Biyoekonomi Odaklı Kalkınma için Entegre Biyorafineri Konsepti (INDEPENDENT) –

BÜN Teknopark A.Ş.. Boğaziçi Üniversitesi tarafından yürütülüyor.

Proje temsilcisi Öğretim Üyesi Dr. Berat Zeki HAZNEDAROĞLU

20- Açık İnovasyon Otonom Araç Geliştirme ve Test Platformu (OPINA).

İstanbul Sanayi Odası yürütüyor.

Proje temsilcisi Araştırma ve Proje Geliştirme Koordinatörü Prof.Dr. Orhan Behiç ALANKUŞ

21- KHAS YEP

Kadir Has Üniversitesi tarafından yürütülüyor.

Kadir Has Üniversitesi Yaratıcı Endüstriyel Platformu Direktörü Prof.Dr. Asker KARTAR

22- Yaşam Bilimleri KOBİ’lerinin Küresel Rekabetçiliğini Arttırmaya Yönelik Ar-Ge Destek Laboratuvarları.

Boğaziçi Üniversitesi tarafından yürütülüyor.

Proje temsilcisi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Gürkan KUMBAROĞLU

DİJİTAL VE TEKNOLOJİK DÖNÜŞÜM

Çalıştay kapsamında “Dijital ve Teknolojik Dönüşümde Üniversite – Sanayi İşbirliği Arayüzleri” başlıklı panel düzenlendi. Panelde, Rekabetçi Sektörler Programı bünyesinde desteklenen üniversite – sanayi iş birliğini sağlayan örnek projelerin temsilcileri dijital ve teknolojik dönüşüm konularını ele alındı. Sonrasında üniversite-sanayi iş birliği ara yüzlerinin bu dönüşümdeki yeri, önümüzdeki dönemde ortaya çıkabilecek ihtiyaçlar ve bu ihtiyaçların hangi yeni politika ve projelerle karşılanabileceği konuları masaya yatırıldı.

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

İstanbul Okan Üniversitesi’nden Prof. Dr. Orhan Behiç Alankuş, “Açık İnovasyon Otonom Araç Geliştirme ve Test Platformu”; Boğaziçi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Rana Sanyal, “Yaşam Bilimleri KOBİ’lerinin Küresel Rekabetçiliğini Artırmaya Yönelik Ar-Ge Destek Laboratuvarları”; Beyaz Eşya Yan Sanayiciler Derneği’nden Burak Özaydemir, “Sanayi 4.0 Yetkinlik Merkezi Kurulması İle Türkiye’de KOBİ’erin Dijital Dönüşümü” projesi ile ilgili panelde konuşma yaptı. Etkinlik; öğleden sonra sürdürülebilirlik başlıklı oturumun ardından son buldu.

REKABETÇİ SEKTÖRLER PROGRAMI

Rekabetçi Sektörler Programı, Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği arasındaki mali iş birliği çerçevesinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülüyor. Yaklaşık 800 milyon Avro bütçeli mali destek programı, 2007 yılından bu yana yürütülüyor. Program ile Türkiye’nin farklı bölgelerinde sanayicilerin, KOBİ’lerin ve girişimcilerin rekabet gücünü arttırarak sosyal ve ekonomik kalkınmanın sağlanması amaçlanıyor. Program ve desteklenen projeler hakkında ayrıntılı bilgiye rekabetcisektorler.sanayi.gov.tr adresinden ulaşılabiliyor.

260 MİLYON AVROLUK PROGRAM

Rekabetçi Sektörler Programı, IPA II döneminde tüm Türkiye’yi kapsayacak. Program dahilinde desteklenecek projeler için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na yaklaşık 260 milyon Avro tahsis edildi. Rekabetçi Sektörler Programı, Ar-Ge ve inovasyona yönelik projeler başta olmak üzere dış ticaret açığını azaltarak ve verimliliği artırarak ülkemizin rekabet gücünü yükseltmeyi hedefliyor.

Dünya

Cumhurbaşkanı Erdoğan Katar’da

Haber

on

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar Devleti Emiri Şeyh Temim bin Hamad El Sani’nin davetine icabetle, Türkiye-Katar 7. Yüksek Stratejik Komite Toplantısı’na katılmak üzere gittiği Katar’ın başkenti Doha’ya ulaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hamad Uluslararası Havaalanı’nda Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Katar Maliye Bakanı Ali bin Ahmed Alkuwari, MİT Başkanı Hakan Fidan, Türkiye’nin Doha Büyükelçisi Mehmet Mustafa Göksu ve Katar-Türk Birleşik Müşterek Kuvvet Komutanı Piyade Kurmay Albay Bilal Çokay tarafından karşılandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan’ın yanı sıra, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da Doha’ya ulaştı.

Okumaya devam edin

Dünya

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar ziyareti öncesinde önemli açıklamalarda bulundu

Haber

on

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar ziyareti öncesinde düzenlediği basın toplantısında yaptığı konuşmada, “Türkiye-Katar ilişkileri iki ülkenin tarihine, dostluğuyla ve potansiyeliyle mütenasip bir şekilde stratejik perspektifle günden güne güçlenmeye başlamıştır. Yüksek Stratejik Komite mekanizması çerçevesinde Katar’la bugüne kadar başta siyasi, askerî, ticari, ekonomik ve kültürel konular olmak üzere birçok alanda 69 belge imzaladık. Yapılan anlaşmalar sayesinde iş birliğimizi daha da ileri noktalara taşıdık” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani’nin davetine icabetle Yüksek Stratejik Komitesi’nin 7. Toplantısı’nı gerçekleştirmek üzere Katar’a gitti. Katar’a hareketinden önce Cumhurbaşkanı Erdoğan, basın toplantısı düzenledi.

“Türkiye-Katar ilişkileri iki ülkenin tarihine, dostluğuyla ve potansiyeliyle mütenasip bir şekilde stratejik perspektifle günden güne güçlenmeye başlamıştır” ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yüksek Stratejik Komite mekanizması çerçevesinde Katar’la bugüne kadar başta siyasi, askerî, ticari, ekonomik ve kültürel konular olmak üzere birçok alanda 69 belge imzaladık. Yapılan anlaşmalar sayesinde iş birliğimizi daha da ileri noktalara taşıdık. Yarın icra edeceğimiz yedinci toplantı vesilesiyle imzalayacağımız yeni anlaşmalarla, dayanışmamızı daha da perçinleyeceğiz” diye ekledi.

Katar Emiri Şeyh Temim ile ikili görüşmelerinin ardından, Komite Toplantısı’na başkanlık edeceklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Görüşmelerimizde ikili ilişkilerimizi tüm boyutlarıyla gözden geçireceğiz. Ortak gündemimizde yer alan önemli bölgesel ve uluslararası konularda da fikir teatisinde bulunacağız. Görüşmelerimizin sonunda Türk-Katar Birleşik Müşterek Kuvvet Komutanlığı’nı ziyaret edeceğim. Türk-Katar dostluğunun nişanelerinden olan Kuvvet Komutanlığımızda görev yapan Mehmetçiğimizle ve komutanlarıyla hasbihal edeceğiz.”

“TÜRKİYE VE KATAR SON YILLARDA KARŞILAŞTIKLARI BÖLGESEL ZORLUKLAR KARŞISINDA GÜÇLÜ DURUŞLARINI KORUYAN İKİ DEVLETTİR”

Türkiye ve Katar’ın son yıllarda karşılaştıkları bölgesel zorluklar karşısında güçlü duruşlarını koruyan iki devlet olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Önümüze çıkan badireleri, iki dost ve kardeş olarak yakın iş birliği içinde hareket ederek aşmayı başardık. Ekonomiden savunmaya, ticaretten yatırımlara kadar pek çok alanda kazan kazan temelinde ortaklığımızı güçlendirdik. Cumartesi günü Siirt Organize Sanayii Bölgesi’nde açtığımız, Türkiye’nin ilk Çinko İzabe Tesisi, bunun en son örneklerinden birisidir. Yılda 50 bin ton üretimle başlayıp ilave yatırımlarla önce 120 bin tona, sonra 250 bin ton kapasiteye kadar çıkacak bu tesis, ülkemizin çinko ihtiyacının yarısına yakınını da karşılayacak. Temelini attığımız ‘Kurşun-Gümüş ve Sülfürik Asit’ fabrikalarının da hizmete girmesiyle toplam 7 bin 500 insanımıza Siirt’te istihdam sağlanacak. 2023 yılına kadar toplam bedeli 500 milyon dolara ulaşacak bu yatırımı, Katarlı kardeşlerimizin Türkiye’ye ve Türk ekonomisine güveninin bir tezahürü olarak görüyoruz” açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgemizin üzerinden terörün karanlık gölgesi kalktıkça, inşallah bu tür yatırımlar katlanarak artacaktır. Bölücü örgütün siyasi uzantılarıyla iş birliği yapanların, Katar’a ve Katarlı kardeşlerimizin ülkemizdeki yatırımlarına yönelik hazımsızlıklarının sebebi de budur. Esasen bunların asıl rahatsızlığı Türkiye’nin uluslararası doğrudan yatırım çekmesi, Türk ekonomisinin ‘yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve büyüme’ temelleri üzerinde yükselmesidir. Yabancı ülke büyükelçilerine yazılan şikâyet mektuplarında, uluslararası basına verilen hezeyan dolu demeçlerde hep bunun işaretlerine şahit oluyoruz. Biz, son 19 yıldır olduğu gibi gelecekte de sermaye ve yatırım düşmanı bu mandacılara rağmen ülkemizi büyütmeye, güçlendirmeye, bölgesinin ve dünyanın parlayan yıldızı yapmaya devam edeceğiz. Bu amaç doğrultusunda, Katar’ın yanı sıra Körfez’deki diğer ülkelerle de iş birliğimizi geliştirmeye çalışıyoruz.”

“KÖRFEZ’DEKİ KARDEŞLERİMİZLE OLAN MÜNASEBETLERİMİZİ ORTAK MENFAATLERİMİZ ÇERÇEVESİNDE İLERLETMEYİ SÜRDÜRECEĞİZ”

Körfez bölgesinde diyalog kapılarının tekrar açılması ve yanlış anlamaların giderilmesi yönünde yürütülen diplomatik çabaları memnuniyetle karşıladıklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının sonunda şunları kaydetti: “Türkiye olarak hiçbir ayrım yapmadan, Körfez’deki kardeşlerimizle olan münasebetlerimizi ortak menfaatlerimiz ve karşılıklı saygı çerçevesinde ilerletmeyi sürdüreceğiz. Rabbim yar ve yardımcımız olsun diyorum. Doha’daki temaslarımızın, Katar’la olan ilişkilerimizin derinleşmesine önemli katkılarda bulunacağına inanıyorum. Görüşmelerimizin ülkemiz ve milletimiz için hayırlı neticelere vesile olmasını, Türkiye-Katar kardeşliğini pekiştirmesini temenni ediyorum.”

Bir gazetecinin, “Asgari ücret konusundaki son durum nedir? Bu hafta da görüşmeler gerçekleşecek. Sizin gönlünüzden geçen rakam nedir? ‘Çok büyük bir artış olacak’ demiştiniz.” sorusu üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in heyetiyle birlikte gerek işçi, gerekse işveren kesimiyle bugün ve perşembe günü bu tür görüşmeleri yapacaklarını, bu görüşmelerle birlikte de bir yere varacaklarını söyledi.

ASGARİ ÜCRET

Yurt dışı ziyaretinden dönünce, bu görüşmelerde ne yaptılar, tarafların teklifleri nedir, bunları göreceklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz kesinlikle bu noktada işçimizi zora sokmayacağız. Asgari ücret noktasında da inşallah en uygununu, en ideal olanını gerek brüt gerek net, masaya yatırarak nihai kararımızı vereceğiz. Bu nihai kararla birlikte de temenni ediyorum ki sadece işçi kesiminin buradaki memnuniyeti değil, işverenin de bu alınan kararla memnun olması lazım. Çünkü hep söylüyoruz ya yatırım, istihdam, üretim, ihracat, büyüme… Şimdi bizim burada hem işçinin emeğine, işverenin de bu noktadaki yatırım gücüne ihtiyacımız var. Bu iki gücün ayakta durması bizim için büyük önem arz ediyor. İnşallah sadece bu dönemde alınacak karar değil, bir de önümüzdeki yıl seçim öncesi alınacak olan karar da var. Bütün bunları düşünerek bir karar vereceğiz. Bu kararla beraber yolumuza devam edeceğiz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, fahiş fiyat konusunda yürütülen çalışmalara ilişkin soru üzerine, en çok rahatsızlık duyduğu konunun stokçuluk olduğunu dile getirerek, şunları söyledi: “Stokçuluk biliyorsunuz, Diyanet İşleri Başkanımın yanında bunu konuşmak bana düşmez ama bizim dinimizde de haramdır. Böyle bir şeye gidemezsiniz. Fakat görüyoruz ki stokçuluk yapanlar var, her alanda. Son zamanlarda otomotiv sektöründe bile stokçuluk var. Birçok kapalı otoparklara sıfır otomobiller depolanmak suretiyle onun da stokçuluğunu yapıyorlar. Hele hele gıdada stokçuluk yenilir, yutulur bir şey değil. Onun için şu andaki cezai müeyyide çok düşük.

Ben Mehmet Bey’e de söyledim, hazırlıklarınızı yapın, bu müeyyideyi onları rahatsız edici bir noktaya çıkaralım. Ondan sonra yine yapabiliyorsa yapsın bakalım stokçuluğu. Bu işin başka çıkar yolu yok. Bedelini ağır ödeyecekler. Sen mi stokçuluk yapıyorsun? Bunun bedelini ağır ödeyeceksin. Çünkü vatandaşımıza, hele hele gıdada bu tür zulmü yapanlara biz ‘Buyur yoluna devam et’ diyemeyiz. Ne gerekiyorsa, başta Ticaret Bakanlığımız olmak üzere gerekli adımları atacağız, üzerine üzerine de gideceğiz bu işin.”

TERÖR ÖRGÜTLERİNE YÖNELİK OPERASYONLAR

Terör örgütlerine yönelik gerçekleştirilen operasyonlara ilişkin soru üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugüne kadar güvenlik güçleri ile MİT, bu operasyonları yoğun şekilde sürdürdüyse bundan sonraki süreçte de bu operasyonlara devam edeceklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, buradan taviz vermelerinin mümkün olmadığını vurgulayarak, şunları kaydetti: “Her ne kadar Bay Kemal, eğer fırsat bulur da göreve gelirse Kandil’i onların başına yıkmayı vaat ediyorsa, buradan bir beklentisi varsa ki yapacağı herhangi bir şey söz konusu değil zaten, onun ne denli bu noktalarda pozisyon aldığını gayet iyi biliriz. Bir taraftan terör örgütünün temsilcileriyle yürüyüşler yapacaksın, öbür taraftan az önce ismini verdiğiniz terörist başının alkışını alacaksınız, ‘Bu yaptığınız iş doğrudur, iyi yolda ilerliyorsunuz’ diyecek terörist başı, Kandil’den Bay Kemal’e selam verecek, ‘Başarılısınız, iyi gidiyorsunuz’ diyecek, ondan sonra da Kandil’i yakıp, yıkmaktan bahsedecek. Bunlara güven olmaz. Bunlarla bir yere de varılmaz. Bu işin hakkından nasıl biz mağaraları, Kandil’i bunların başına geçirdiysek, en son biliyorsunuz dokuz teröristi mağarada sıkıştırmak suretiyle orada bizim bir binbaşımız o bölgede şehit edilmişti, binbaşımızı şehit edenleri o mağaradaki olayda, oraya gömdük. Dokuz teröristi oradan o şekilde çıkarmış olduk. Bu işin ispati bizdedir. Biz bu işin ispatını yapıyoruz, lafını değil. Bundan sonraki süreçte de nasıl şu anda Cudi’de, Gabar’da, Tendürek’te, Bestlerderesi’nde bütün bunları aştıysak, bundan sonraki süreçte de aşmaya devam edeceğiz. Şehitlerimiz var, evvel Allah bu şehitlerimizin kanını da yerde bırakmadan yola devam.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nde Larnaka Büyük Camii’ne yapılan saldırıya ilişkin şunları söyledi: “Larnaka’da, Güney Kıbrıs’ta, maalesef camilerimize yönelik bir operasyon yapıldı. Tabii Güney Kıbrıs’taki bu operasyon karşılıksız kalmayacak. Bununla ilgili parti sözcüsü arkadaşımızın Ömer Bey’in net açıklamaları var. Biz de gerek Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanımız Ersin Tatar Bey’in yapmış olduğu açıklamayla birlikte aynı şekilde biz de Güney Kıbrıs’a şunu söylüyoruz: Mabetlerimizin üzerinde bu tür sabotajlara gitmeyiniz. Bu tür sabotajlara gitmenizin bedelini çok ağır olarak ödersiniz. Bunun arkasında kimlerin olduğu noktasında da her türlü arayışın içerisindeyiz. Altı tane bizim Güney Kıbrıs’ta camimiz var. Bu camilerimizin güvencesi Güney Kıbrıs’ın yönetimidir. Biz nasıl ki bütün onların kutsallarına, kiliselerine karşı bir güvenceysek, aynı şekilde aynı güvenceyi de onların vermesinin gerektiğini her zaman söylüyorum, yine bu vesileyle söylemiş oluyorum.”

Okumaya devam edin

Dünya

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Siirt’te “Demokrasi Buluşması” etkinliğine katıldı

Haber

on

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Siirt’teki programları kapsamında “Demokrasi Buluşması” etkinliğine katıldı.

Okumaya devam edin
Reklamlar
Dünya10 saat önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan Katar’da

Dünya15 saat önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar ziyareti öncesinde önemli açıklamalarda bulundu

Dünya15 saat önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Siirt’te “Demokrasi Buluşması” etkinliğine katıldı

Dünya1 gün önce

Eski Bakan Güldal Akşit son yolculuğuna uğurlandı

Dünya2 gün önce

“Bin yıldır kardeşçe yaşadığımız bu topraklarda, bundan sonra da bir ve beraber olarak yaşama iradesini ortaya koymalıyız”

Dünya2 gün önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Siirt’te yapımı tamamlanan projelerin toplu açılış töreninde konuştu

Dünya2 gün önce

Emine Erdoğan, Siirt’te Yağmurtepe İlkokulu’na kazandırılan kütüphanenin açılışını yaptı

Dünya2 gün önce

Öz Taşıma İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Toruntay, ”5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü” nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Dünya3 gün önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gaziantep’in Kurtuluşunun 100. Yılında 100 Hayırsever” Eğitime Destek Kampanyası Ödül Töreni’ne katıldı

Dünya3 gün önce

“Engelli kardeşlerimizin, eğitim ve sağlık başta olmak üzere her türlü kamu hizmetine kolaylıkla erişmelerini gerçekleştirdik”

Dünya5 gün önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz tüm evlatlarımızı geleceğe daha nitelikli ve donanımlı hazırlamanın çabasındayız”

Dünya6 gün önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan,“Yatırım, üretim, istihdam ve ihracat odaklı büyüme stratejisiyle yolumuza devam edeceğiz”

Dünya6 gün önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TRT ortak yayınına katıldı

Dünya6 gün önce

Öz Taşıma İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Toruntay, ”30 Kasım Dünya Şoförler Günü” nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Dünya7 gün önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, eski Galatasaray Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz’in cenaze törenine katıldı

Gündem7 gün önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı 15. Liderler Zirvesi’ne katıldı

Gündem1 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkmenistan ile ticaret hacmimizi 5 milyar dolara çıkartmakta kararlıyız”

Dünya1 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkmenistan’da

Dünya1 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Halkımızı yüksek faize ezdirmeyeceğiz, faizde düşüş devam edecek

Dünya1 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Depremin ilk anından itibaren afetzede vatandaşlarımızın yanında olduk

Dünya2 hafta önce

Abu Dabi Veliaht Prensi bin Zayed Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde

Dünya2 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, öğretmenlerle bir araya geldi

Dünya2 hafta önce

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, “Expo 2020 Dubai”de Türkiye pavilyonunun açılışını yaptı

Dünya2 hafta önce

Anadolu’nun BATIK SUALTI HAZİNELERİ CERMODERN’deydi.

Dünya2 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Ülkemizi büyütmek, güçlendirmek ve kalkındırmak için gece-gündüz mücadeleye devam ediyoruz”

Dünya2 hafta önce

88 PROJEYE 780 MİLYON AVRO DESTEK

Dünya3 hafta önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İspanya Hükümet Başkanı Sanchez ile anlaşmaların ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Dünya3 hafta önce

Emine Erdoğan, İspanya Hükûmet Başkanı Pedro Sanchez‘in eşi Maria Begona Gomez Fernandez ile bir araya geldi

Dünya3 hafta önce

İspanya Hükûmet Başkanı Pedro Sanchez Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde

Dünya3 hafta önce

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, “Hizmet Çıtamızı Her Geçen Gün Daha Yukarılara Taşıyacağız”

Dünya3 hafta önce

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, “Kadın Odaklı Spor Anlayışı Bizleri Mutlu Eden Boyutlara Ulaştı”

Dünya3 hafta önce

Dördüncü Uluslararası Türk- Rus Dünyası Akademik Araştırmalar Kongresi Ankara’da düzenlendi.

Dünya3 hafta önce

“19 yılda elde ettiğimiz her başarının gerisinde çok ciddi bir emek, gayret, sabır, strateji ve alın teri vardır”

Dünya2 sene önce

İyi ki varsın Emel USLU ATİK ;

Dünya2 sene önce

Metin Aslım : İş ve Cemiyet Hayatının Sevilen Siması

Dünya2 sene önce

İyi ki varsın Demet PEKER;

Dünya1 sene önce

İyi ki varsın Nalan ÖZKAN

Dünya11 ay önce

Türkiye’nin Genç Patronları ; Ebru ÖZDEMİR

Dünya8 ay önce

İyi ki varsın Buse ALUÇ

Dünya2 sene önce

“TÜRKİYE İLE JAPONYA ARASINDAKİ DOSTLUK VE YAKIN İŞ BİRLİĞİ TAKDİRLE KARŞILANIYOR”

Dünya1 sene önce

ASTOP, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş’e “Üstün Hizmet ve Başarı Beratı” verdi.

Dünya7 ay önce

İyi ki varsın Meliha KARAMAN

Dünya1 sene önce

İyi ki varsın Açelya ELMAS

Dünya11 ay önce

İyi ki varsın Sibel GÖZÜYUKARI

Gündem2 sene önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM Grup Toplantısı’nda konuştu

Dünya9 ay önce

İyi ki varsın Ayşegül ABACI

Dünya2 sene önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan,“Ticarette korumacılığın artması, serbest ticaretin sekteye uğraması endişe vericidir”

Dünya2 sene önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan,“G-20 platformu, küresel meselelerin çözümünde daha etkin ve güçlü bir mecra olmalı”

Dünya10 ay önce

İyi ki varsın Burcu KARADAĞ

Dünya9 ay önce

Emel Uslu ATİK’le ZİRVE YOLUNDA

Dünya9 ay önce

İyi ki varsın Filiz AKKAŞ

Dünya11 ay önce

İyi ki varsın Filiz YILDIRIM

Dünya2 sene önce

“TÜRKİYE İLE JAPONYA ARASINDAKİ İŞ BİRLİĞİNİN DEĞERİ DAHA DA YÜKSELMİŞTİR”

Dünya2 sene önce

İyi ki varsın Beril ÇAVUŞOĞLU

Dünya2 sene önce

“TÜRKİYE VE JAPONYA’NIN DOSTLUĞU; KÖKLÜ, DERİN VE SAMİMİ”

Dünya1 sene önce

İyi ki varsın Gül ALCANSOY;

Dünya11 ay önce

Dev yatırımlar | Cumhurbaşkanı Erdoğan, ETİ Maden Lityum Üretim Tesisi Açılış Töreni’nde konuştu

Dünya1 sene önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ahlat Selçuklu Mezarlığı’nı ziyaret etti

Tekne Firmaları Türkiye9 ay önce

İkinci El Tekne ve Yat Firmaları | İSTANBUL | Tekne Tüccarı

Dünya2 sene önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kyoto’da Ara Güler Fotoğraf Sergisi’ni açtı

Dünya9 ay önce

ULUSLARARASI GİRİŞİMCİLİK VE İNOVASYON ZİRVESİ İSTANBUL’DA GERÇEKLEŞTİ

Dünya1 sene önce

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu,: Sporun güzel yönüyle yarınlara yürümeye devam edeceğiz

Gündem1 sene önce

Gazete ve Dergi Sektöründe Lider Haber Yazılımı

Dünya2 sene önce

“Türkiye’nin haklarını sonuna kadar savunacağız”

Dünya1 sene önce

İyi ki varsın Ali Nihat GÖKYİĞİT

Kiralık Yelkenli2 sene önce

Setmarine yachts |Çeşme Kiralık Yelkenli

Reklamlar

GAZETE VE DERGİ SEKTÖRÜNDE LİDER HABER YAZILIMI | WEBX TÜRKİYE

Son Dakika Haber